[ZRAKOMENTAR by Ivog]: Žestoke turbulencije na letu Singapore Airlinesa

Zrakoplov na letu Sinagpore Airlinesa iz Londona za Singapur 20. 5. 2024. doživio je žestoke turbulencije u obalnom području Mijanmara. To se dogodilo u predjelu Bengalskog zaljeva koji je poznat kao jedno od najturbulentnijih mjesta uopće. Na letu SQ321 je bio zrakoplov Boeing 777-300ER registracije 9V-SWM koji je letio na visini od 37.000 stopa. Let iz Londona do Singapura traje oko 13 sati, a ovaj događaj se zbio nakon desetak sati leta. U zrakoplovu je bilo 211 putnika i 18 članova posade. Zrakoplov je odjednom doživio žestoke turbulencije i pritom je ozlijeđeno dosta putnika, a nažalost jedan putnik je i preminuo. Let je zatim žurno preusmjeren u Bangkok gdje su ga dočekale hitne službe. 18 putnika je hospitalizirano, dok je 12 putnika primilo medicinsku pomoć. Ostali putnici i posada su pregledani u zračnoj luci Suvarnabhumi International Airport u Bangkoku.

U jutarnjim satima 22. 5. 2024. 131 putnik i 12 članova posade su stigli zamjenskim letom u Singapur gdje je za dio putnika organiziran prijevoz do njihovih krajnjih odredišta, dio je smješten u hotele, a dio je dobio pristup čekaonicama poslovnog razreda kako bi se odmorili do nastavka putovanja. 79 putnika i članova posade je ostalo u Bangkoku, a to su oni kojima je pružena medicinska pomoć, te njihove obitelji.

Iz ovog incidenta se vidi kako je sam zrakoplov ostao u letnom stanju, unatoč žestokim turbulencijama. Možda je na njemu došlo do nekih strukturalnih deformacija, ali je sigurno sletio u Bangkok. Je li na zrakoplovu došlo do strukturalnih deformacija utvrdit će se naknadnim pregledima i ako se pokaže da je sve u redu, vratit će se u redovito letenje. Kod takvih, pa i najjačih turbulencija, zrakoplov ostaje u „jednom komadu“, turbulencija ga ne „potrga“. Tu se vidi koliko su zrakoplovi strukturalno jaki i kolika opterećenja mogu podnijeti, s tim što i kod tih najjačih turbulencija, zrakoplovna struktura može podnijeti skoro još nekoliko puta veća opterećenja. Poslije događaja gdje zrakoplovi prođu jake turbulencije vidimo kako je putnička kabina u kaosu, razbacane su stvari, na sve strane vise maske za kisik, često padnu i paneli sa stropa. Tom kaosu doprinesu i putnici jer svi na takvom letu imaju na stoliću vodu, možda neke grickalice, knjige, mobilne uređaje ili neke druge stvari koje nisu osigurane pa “lete” po kabini. Isto tako, i u dijelu zrakoplova gdje je kabinsko osoblje, tamo je također nered jer kabinci ostave putnicima nešto hrane i pića kako bi se slobodno poslužili, pa se i to uslijed turbulencija razbaca po kabini. Zbog takvih stvari kabina izgleda kao da je u kaosu, ali najvažnije je što struktura zrakoplova ostaje čitava, sjedala na mjestu, samo su se „pokretne“ stvari razletjele. Često se na društvenim mrežama pojavljuju snimke gdje se vidi kako se testiraju krila te kako ih se opterećuj silama koje u redovitom prometu zrakoplov neće doživjeti. Svi ostali dijelovi su također provjeravani na takva opterećenja.

Turbulencije dobrom dijelu putnika nisu ugodan doživljaj, pri njima nastupaju strah i panika. Zbog straha od turbulencija mnogi i ne žele letjeti pa radije putuju kopnenim prijevozom. Kao putnik ne morate strahovati kako će turbulencije naštetiti zrakoplovu, zrakoplov će to podnijeti bez nekih većih izazova. Ozlijede koje nastaju prilikom turbulencija dolaze od toga što putnici budu „razbacani“ po zrakoplovu uslijed naglih kretnji zrakoplova. Udaraju tijelom u strop ili druge dijelove putničke kabine. To je moguće spriječiti tako da tijekom leta budete vezani pa čak i u onim trenutcima kad je oznaka za obavezno vezanje isključena. Dio turbulencija se može predvidjeti te u takvim slučajevima piloti na vrijeme obavijeste kabinsko osoblje i putnike. Ovaj tip turbulencije koji je zahvatio let Singapore Airlinesa događa se bez neke prethodne najave, u jednom trenutku zrakoplov počinje jako propadati. Kako bi spriječili ozlijede vas i vaših bližnjih koji putuju s vama, budite vezani tijekom cijelog leta. Neka vam ne smeta pojas jer vam on može spasiti život ili vas spasiti od teških ozljeda. Naravno, ako ste i vezani, možete udariti tijelom u neki od dijelova sjedala, no te ozlijede će biti puno lakše nego ako „poletite“ i lupite glavom u strop ili ako preletite pola putničke kabine i padnete pa slomite ruku ili nogu. Znači, jedino kad se idete malo protegnuti ili ako idete do toaleta, tad se odvežite, a kad sjedite na svojem sjedalu budite vezani jer se tako štitite.

Neka vas ovakvi incidenti ne obeshrabre od putovanja jer i dalje je putovati zrakoplovom jedno od najsigurnijih načina putovanja.

Odgovori