Zračna luka Franjo Tuđman u 2024. godini bilježi odlične rezultate, pa je tako u lipnju prvi put dostignut broj putnika veći od 400.000. Točnije, kroz vrata zagrebačke zračne luke prošao je 406.031 putnik, što predstavlja povećanje od 17 % u odnosu na isti mjesec 2023. godine, kad je zabilježeno 347.019 putnika. Treba napomenuti kako je ovaj, za ZL Franjo Tuđman rekordni broj putnika zabilježen u istom mjesecu kad na zračnoj luci traju radovi na obnovi staze za vožnju F, zbog čega je Hrvatska kontrola zračne plovidbe uvela slot sustav odobravanja letova.
Ukupno u 2024. godini ZL Franjo Tuđman bilježi 1.970.817 putnika, što je povećanje od 16,37 % u odnosu na prvih šest mjeseci 2023., kad je zabilježen promet od 1.693.512 putnika. Na rast broja putnika zasigurno je utjecalo i otvaranje novih odredišta u ljetnom redu letenja 2024., što uključuje tri nove linije Croatia Airlinesa (Stockholm, Berlin i Tiranu), pet novih linija Ryanaira (Alicante, Grionu, Palmu de Mallorcu, Mareiselles i Pisu) kao i novu liniju T’Waya za Seoul. Zagreb je tako ovog ljeta zračnim linijama povezan bolje no ikad, a broji 66 odredišta (6 u domaćem i 60 u međunarodnom prometu) do kojih će letjeti ukupno 20 zračnih prijevoznika.
U tom smo duhu upitali MZLZ d.d., tvrtku operatora zagrebačke zračne luke, o planovima razvoja, poglavito u smislu proširenja novog putničkog terminala. Naime, sukladno koncesijskom ugovoru, a i što je 2021. potvrđeno za AvioRadar, kako bi se zadovoljili zahtjevi za održavanjem optimalne razine usluga koje se odnose na vrijeme čekanja na registraciju za let, moguće je aktivirati i tzv. međufazu proširenja kapaciteta, a po dostizanju 3,5 milijuna putnika godišnje. U istom je intervjuu navedeno kako spomenuta međufaza uključuje povećanje broja šaltera za registraciju sa sadašnjih 30 na 45, te proširenje prostora za sortiranje prtljage. Na upit o navedenom, MZLZ za AvioRadar navodi: “MZLZ je planirala određene radove u idućoj godini (proširenje zone za prijavu na let, prostora za sortiranje prtljage…), s ciljem povećanja prometnih kapaciteta.”.
Podsjetimo, koncesijskim ugovorom regulirano je proširenje i povećanje kapaciteta putničkog terminala sukladno rastu broja putnika. Dostizanjem 5 milijuna putnika godišnje trebao bi biti pokrenut početak druge faze proširenja novog putničkog terminala, a ta faza uključuje potpuno dovršenje BHS (baggage handling system), povećanje do ukupnog broja od 60 šaltera za registraciju putnika, instalaciju pete trake za preuzimanje prtljage i četvrtog karusela za sortiranje prtljage u sortirnici. Uz to, na početku faze 2 planira se proširenje jednog krila (tzv. pier, kod non-Schengen odlazaka) te povećanje prostora čekaonice (boarding lounge) međunarodnih odlazaka. Fotografija niže prikazuje plan proširenja sukladno Masterplanu MZLZ-a, odobrenom od davatelja koncesije. Aktiviranje faza radova planirano je sukladno dostizanju određenog broja putnika: faza 2A planirana je kad se dosegne razina 5 milijuna putnika godišnje, faza 2B na 6,1 milijuna putnika godišnje, faza 2C na 7,3 milijuna putnika godišnje, a završna faza 2D trebala bi započeti najkasnije 2032. godine.
Dodatno smo upitali MZLZ o navodnim planovima aktivacije starog terminala u svrhu ponovnog obavljanja putničkog prometa (poglavito za niskotarifne prijevoznike), na što MZLZ odgovara: “Stari putnički terminal je prema Ugovoru o koncesiji također u koncesijskom obuhvatu i u tom smislu MZLZ ima punu ingerenciju i odgovornost za njegovu namjenu u budućnosti. S obzirom na to, a ovisno o daljnjem razvoju prometa, njegovom rastu i strukturi (low cost/tradicionalni prijevoznici), kompanija može odlučiti hoće li se stari terminal koristiti za potrebe prometa. Konačna odluka o tome nije do danas donesena.”