Odabran je izvođač radova za treću fazu rekonstrukcije i izgradnje infrastrukture zračne luke Zadar, prenosi portal 057info. Riječ je o fazi koja uključuje građevinske radove na samom terminalu, a uključivat će proširenje čekaonica i izlaza (gateova). Vrijednost radova treće faze projekta je 12.988.369,69 € bez PDV-a. Ovo je ponovljeni natječaj, dok je prvi zbog premale procijenjene vrijednosti radova poništen. Radovi bi trebali započeti već krajem turističke sezone.
Zračna luka Zadar je u provođenju projekta potpune rekonstrukcije i dogradnje zračne luke koji je podijeljen u deset faza. Prve dvije obuhvaćaju rekonstrukciju dijela i proširenje stajanke za 253.009 m2 (spajanje glavne stajanke sa stajankom općeg zrakoplovstva) kako bi se mogao dobiti jednoredni raspored parkiranja zrakoplova, te rekonstrukciju te produženje uzletno-sletne staze 13/31 s trenutačnih 2.500 m na 3.150 m, i to kod praga 13. Prema dostupnim nacrtima, u planu je i dogradnja i rekonstrukcija staza za vožnju uz uzletno-sletnu stazu.
Treća faza navedenog projekta je ujedno i prva koja obuhvaća građevinske radove na putničkom terminalu zračne luke. Projekt je također podijeljen na deset faza koje bi trebale biti završene do 2030., a ukupna izgradnja je procijenjena na 160 milijuna eura. Po završetku projekta, ZL Zadar bi trebala imati u potpunosti obnovljenu infrastrukturu, uključujući novi terminal površine 30.000 m2. Naglasak u projektu je stavljen na “ozelenjivanje”, u sklopu kojeg je već nabavljena električna oprema za opsluživanje zrakoplova, a projekt je osmišljen po principu energetske neovisnosti i smanjenog utjecaja na okoliš. Uz to, zahtjev investitora je da zračna luka ni u kojem trenutku provođenja projekta ne smije stati s radom, što je jedan od razloga za sveukupno deset faza radova.
U razgovoru za Nacional, arhitekt zračne luke Ante Kuzmanić opisao je slijed predviđenih radova: “Prve dvije faze odnose se na stazu i stajanku. Dakle, naš projektantski posao koji je vezan za putničku zgradu i uređenje terena, s parkiralištem, parkom i infrastrukturnim zahvatima, obuhvaća izgradnju od treće do desete faze. Treća faza ukupne gradnje je zapravo prva faza u našem dijelu projekta i ona podrazumijeva linearno proširivanje gateova, odnosno čekaonica putnika na odlasku. Do sada su na zadarskoj zračnoj luci putnici skoro na stazi čekali zrakoplov. Proširenje gateova u našoj prvoj fazi izvest će se tako što će se ispred stare zgrade, cijelom njenom dužinom, već koncem kolovoza početi graditi nove čekaonice s izlazima za putnike. I tako će zgrada cijelom dužinom dobiti sasvim novi izgled i konačno oblikovanje prostora zgrade za putnike u odlasku. Ishođena je građevna dozvola i radovi će započeti po okončanju turističke sezone, a završit će se 2026. Druga faza bit će izgradnja podruma i nove sortirnice za prtljagu, koja čini srce zračne luke. Tunelom smo spojili check-in s novom sortirnicom. Dakle, prema projektu izgradit ćemo novu zgradu u čiji smo u podrum premjestili sortirnicu s koje se diže prtljaga, dok smo u prizemlju predvidjeli prostor za dolazak putnika, kontrole, carinu i policiju. Dio stare zgrade ostat će u funkciji dok se gradi nova, a potom se automatizmom gase funkcije u staroj zgradi terminala. Dakle, primjenjujemo načelo izgradnje po fazama, nešto vrlo slično iskustvu koje smo razvijali u rekonstrukciji zračne luke u Dubrovniku. U našoj trećoj fazi check-in prebacujemo u novi dio zgrade i sve radne funkcije su zadovoljene. U četvrtoj fazi potpuno ćemo srušiti staru zgradu terminala i taj prostor pretvoriti u novi aerodromski trgovačko-ugostiteljski dio. Na prvi pogled čini se složeno i neprovedivo, ali smo u potpunosti poštovali projektni zadatak da putnici u svakom trenutku moraju prolaziti zgradom i da zračna luka ni u jednom trenutku ne smije prestati funkcionirati i biti zatvorena.”
Ono što je posebno zanimljivo u projektu izgradnje je kako je arhitektonskim rješenjem prostor u podrumu novog terminala predviđen za željezničku postaju lakošinskih vozila. Iako projekt ne uključuje povezivanje zračne luke željeznicom, arhitekt Kuzmanić za Nacional je rekao kako je prostor ostavljen za eventualno povezivanje s lukom Gaženica i dalje sa središtem grada Zadra.