Riyadh Air, novi zračni prijevoznik, na konferenciji Future Investment Initiative (FII) u Riyadhu potpisao je s Airbusom ugovor o kupnji 60 zrakoplova iz Airbus A321neo serije. Ovo je jedan od zadnjih koraka prije prvog leta 2025. Ugovor su potpisali direktor Riyadh Aira Tony Douglas i direktor Airbusovih komercijalnih zrakoplova Christian Scherer.
S ovom narudžbom Riyadh Air će imati 132 zrakoplova u svojoj floti. Sastojat će se od širokotrupnih zrakoplova Boeing 787-9 kojih je naručeno 72, i spomenutih 60 zrakoplova Airbus A321neo. Zrakoplove Boeing 787-9 Riyadh Air je naručio 2023. i to je bio šok jer se prvo očekivala narudžba uskotrupnih zrakoplova s kojima bi započeo letenje, no prijevoznik je prvo krenuo s narudžbom širokotrupnih zrakoplova. Na svakom većem zrakoplovnom sajmu šuškalo se o potencijalnoj narudžbi uskotrupnih zrakoplova, no to se dogodilo tek sada. Sve oči su bile uprte u Boeing jer se očekivalo kako će možda naručiti zrakoplove 737 MAX zbog moguće brže isporuke budući da su Airbusovi kapaciteti rasprodani za idućih nekoliko godina. Možda su problemi u Boeingu s isporukama zrakoplova i certifikacijom zrakoplova 737-10 pomogli u odluci koji uskotrupni zrakoplov nabaviti.
Sada se može postaviti pitanje kad će prvi A321neo stići u flotu, je li uspio Riyadh Air osigurati isporuku prvih nekoliko zrakoplova već za iduću godinu ili će oni stići tek kroz nekoliko godina. No, realno, Riyadh Air ne može toliko čekati ako želi krenuti s letenjem 2025., već zrakoplove treba odmah. Isto tako, može se postaviti pitanje kad će stići prvi Dreamlineri i koliko će ih Boeing uspjeti isporučiti prije prvih letova. Nadamo se kako je Riyadh Air uspio riješiti sve te izazove i kako ga kašnjenja isporuka zrakoplova neće omesti u planu pokretanja prvih letova.
U priopćenju za javnost, i Airbus i Riyadh Air spominju narudžbu zrakoplova iz A321neo serije. Dakle, može se zaključiti kako neće naručiti samo „klasični” A321neo, već i A321LR (long range). Na stranicama Riyadh Aira objavljene su specifikacije zrakoplova A321neo gdje se spominje dolet od 7.400 kilometara i najveća dopuštena masa uzlijetanja od 97 tona, što odgovara specifikacijama A321LR. S tim zrakoplovom može doletjeti do bilo kojeg odredišta u Africi i Europi te velike većine odredišta u Aziji. A321XLR prijevozniku nije potreban jer s njime ne bi mogao dosegnuti Sjevernu ili Južnu Ameriku i Australiju već samo manji dio Azije koji ne može dosegnuti A321LR. Na odredišta koja ne može dosegnuti s A321LR, može letjeti s Dreamlinerima.