“one means none” – kampanja europskih pilota protiv jednočlane letačke posade

European Cockpit Association (ECA) provodi kampanju “one means none” (engl. za “jedan znači nijedan”), kojom želi upozoriti na opasnosti jednočlane letačke posade koju, prema navodima, prijevoznici i proizvođači zrakoplova zagovaraju.

ECA kao udruga predstavlja više od 40.000 pilota iz nacionalnih pilotskih udruga iz 33 europske države, s tri pridružena člana. Zalaže se za povećanje sigurnosti u zrakoplovstvu i promiče socijalna prava i kvalitetno zapošljavanje pilota u Europi.

U opisu kampanje ECA navodi kako zrakoplovne tvrtke i proizvođači zrakoplova žele smanjiti broj pilota koji upravljaju zrakoplovom s dva na jedan. Međutim, oslanjanje na jednog pilota nije dovoljno jer let sa samo jednim pilotom je kao let bez pilota, navode iz udruge. Uz to ističu kako zrakoplovi, a posebno komercijalni, zahtijevaju više pilota za sigurno letenje. Sigurnost leta oslanja se na tim pilota koji dijele zadatke i rade zajedno. Njihove uloge uključuju upravljanje zrakoplovom, praćenje leta, upravljanje automatizacijom i rješavanje svih rizika u složenom i promjenjivom okruženju. Ako pilot postane nesposoban ili se ne osjeća dobro, u kokpitu neće biti nikoga tko bi brzo preuzeo kontrolu. “Reduced Crew Operations (RCO) kockanje je s vašom sigurnošću,” upozoravaju iz ECA-e.

Na pitanje može li automatizacija sustava i procedura zamijeniti pilote u kokpitu, iz ECA-e naglašavaju: ” Automatizacija u zrakoplovu od ljudi zahtijeva programiranje i učinkovito upravljanje. Uz to, često ne radi pouzdano. Dva pilota rade kao tim, služe kao kritična sigurnosna mreža, sustavi za nadzor, otkrivanje grešaka i ublažavanje potencijalnih opasnosti prije nego što one eskaliraju. Zrakoplovi su također opremljeni s višestrukim rezervama poput dva motora, dva generatora, dva hidraulička sustava, dva navigacijska prijamnika. Ova redundancija ključna je za održavanje današnjeg dojmljivog sigurnosnog rekorda. Ako jedan sustav zakaže, drugi se uključuje. Isto vrijedi i za pilote: ako se jedan razboli ili treba na toalet, drugi mora preuzeti kontrolu.”

Kao glavni povod poticanju automatizacije u letenju i micanju jednog od pilota iz kokpita, navodi se želja prijevoznika za povećanjem profita i smanjenjem vanjskih utjecaja koji utječu na letačke operacije poput bolovanja, godišnjih odmora ili npr. porodiljnih dopusta. Ipak, iako ECA navodi da razumije povod, smatra da je sigurnost letenja takvim akcijama ugrožena.

“Pod pritiskom proizvođača i zračnih prijevoznika, Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (EASA) razmatra dopuštanje letova s ​​jednim pilotom. Na svima nama – putnicima i posadi – jest usprotiviti se ovom potezu i zaštititi svoju sigurnost.”, zaključuju iz European Cockpit Associationa.

I vas pitamo: biste li željeli letjeti u komercijalnom zrakoplovu kojim upravlja jedan pilot? Ispunite našu anketu, a rezultate ćemo objaviti 22. listopada 2024.

Odgovori