COMAC-ova težnja plasirati C919 izvan granica Kine

Kineski proizvođač zrakoplova COMAC, nastojeći uspostaviti svoju prisutnost diljem Azije, ponudio je zrakoplovnim kompanija u Kambodži (Angkor Airu), Indoneziji (Garuda Indonesiji) i Kazahstanu (SCAT Airlinesu) svoj zrakoplov tipa C919. Navedenim tipom zrakoplova COMAC planira konkurirati Airbusu A320neo i Boeingu 737 MAX 8 te želi osigurati veći broj narudžbi navedenog uskotrupnog zrakoplova izvan granica Kine.

Prvi je i trenutačno jedini ugovor COMAC-ovih zrakoplova tipa C919 izvan Kine sklopljen u rujnu 2023. s novom zrakoplovnom tvrtkom Gallop Air iz Bruneja. Uz 15 zrakoplova tipa C919, naručeno je i 15 zrakoplova tipa ARJ21 (C909). Gallop Air pokrenuo je svoje prve komercijalne operacije charter letom 31. prosinca 2024. godine koji je ostvaren zrakoplovom C909 China Southern Airlinesa.

Prednost koju bi potencijalni kupci COMAC-ovih zrakoplova C919 mogli imati bila bi znatno kraći rok isporuke usporedno s činjenicom da se Airbus i Boeing bore sa svojim opskrbnim lancima te se na isporuke njihovih narudžbi dugo čeka.

Međutim, COMAC bi zbog geopolitičkih zbivanja i potencijalnih nametanja trgovinskih ograničenja mogao imati problema s dostupnošću zrakoplovnih dijelova sa zapada, što bi posljedično moglo znatno usporiti ili čak i zaustaviti njegovu proizvodnju C919. Također, zbog razvijenosti COMAC-ove mreže podrške, dostupnosti centara za obuku pilota i kabinskog osoblja kao i mreža održavanja i dostupnosti zamjenskih dijelova, potencijalni bi kupci mogli biti skeptični ili čak i zabrinuti.

Od prosinca 2022. godine do danas, COMAC je isporučio ukupno 16 zrakoplova tipa C919. Najveći broj, njih 11, isporučen je China Eastern Airlinesu, tri su isporučena China Southern Airlinesu, a dva prijevozniku Air China. Navedeno čini relativno nisku i sporu stopu proizvodnje u razdoblju od dvije godine od isporuke prvog zrakoplova navedenog tipa.

Odgovori