Boeing je objavio Svjetsku prognozu zračnog prijevoza tereta 2024. godine – pregled industrije teretnog zračnog prijevoza i dugoročnih predviđanja o razvoju istog u razdoblju od 2024. do 2043. Prognoza je temeljena na Boeingovu praćenju tržišta, nizu ekonomskih modela, geopolitičkim svjetskim događanjima, razvoju trgovačkih lanaca opskrbe, promjenama navika potrošača i slično.
Teretni zračni promet ima neizostavnu ulogu u globalnoj trgovini, a glavne su mu karakteristike velika pouzdanost, brzina i sigurnost. Posebno je pogodan za prijevoz robe visoke vrijednosti, robe kratkog roka trajanja i kvarljive robe.
Pandemija COVID-19 dodatno je istaknula važnost teretnog zračnog prometa u globalnoj trgovini.
Zamjetan je kontinuiran rast zračnog teretnog prometa koji je u 2024. godini premašio pretpandemijske razine. Prema objavljenoj Prognozi, ističe se predviđanje Boeinga kako će se u razdoblju od narednih dvadesetak godina teretni zračni prijevoz udvostručiti s godišnjim povećanjima takvog oblika prometa od oko 4 %.
Porast udjela internetske trgovine u ukupnoj svjetskoj trgovini, razvijanje tržišta, geografsko pomicanje opskrbnih lanaca te globalni rast proizvodnje dodatno će i kontinuirano poticati potražnju za zračnim teretnim prometom. Predviđa se da će globalni prihodi od internetske trgovine rasti za oko 9 % godišnje do 2029., s najbržim porastom na azijskom tržištu, te da će mreže zračnog teretnog prometa i godišnji rast takvog oblika prometa imati ključnu ulogu u ostvarivanju navedenih prihoda.
Najvećim se tržištem zračnog prijevoza tereta prema svim objektivnim pokazateljima smatra poveznica istočne Azije i Sjeverne Amerike, a odmah iza njega slijedi poveznica istočne Azije i Europe čiji se kapacitet tereta prevezenog teretnim zrakoplovima u posljednje dvije godine udvostručio zbog ratnih zbivanja na području Ukrajine i Rusije i posljedičnog smanjenja kapaciteta putničkog zračnog prometa.
Zbog svega navedenog, predviđa se da će doći i do porasta broja globalne flote teretnih zrakoplova u narednih dvadesetak godina i to za oko 66 %.