Croatia Airlines prošle je godine krenuo s dugo očekivanom obnovom flote: stigla su dva nova zrakoplova Airbus A220-300 koji imaju kapacitet od 149 sjedala, uz “fantomsko” sjedalo 31E, o kojem smo već pisali.
Croatia Airlines u svojim zrakoplovima ima dva razreda, poslovni i ekonomski. Kao što je to pravilo kod zračnih prijevoznika u Europi na kratkim i srednje dugim letovima u uskotrupnim zrakoplovima, putnička kabina se konfigurira u all economy, tj. cijeli zrakoplov ima samo sjedala ekonomskog razreda. Putnici u poslovnom razredu sjede na sjedalima ekonomskog razreda, no jedina razlika je u tome što oni imaju prazno sjedalo do svojeg. Dakle, nemaju “suputnika” već je barem sjedalo razmaka. Croatia Airlines u svojim zrakoplovima A220 ima također načelo all economy konfiguracije putničke kabine.
Dobra strana ovakvog načina konfiguriranja putničke kabine je u tome što veličina poslovnog razreda može varirati prema potrebi. Ako je malo putnika u poslovnom razredu, ostave se samo prva dva reda za njih, a ako ih je puno, pomakne se zastor (class divider) nekoliko redova iza i odmah se poslovni razred povećao. Za zračne prijevoznike to je odlična stvar jer su u potpunosti fleksibilni. Ako bi imali različita sjedala za poslovni i ekonomski razred, tada je sve fiksno i nema mogućnosti povećavanja i smanjivanja poslovnog razreda već je broj sjedala uvijek isti. No, postavlja se pitanje je li to opravdano i prema putnicima u poslovnom razredu koji su platili i nekoliko puta skuplju kartu i sjede na istim sjedalima kao i putnici u ekonomskom razredu. Jedina razlika “hard producta” je u možda malo većem razmaku među sjedalima (nekoliko centimetara), što i nije toliko primjetno. Razlika je primjetna kod “soft producta”, odnosno u tome što, uz povećanu količinu dopuštene ručne i predane prtljage, putnici poslovnog razreda dobiju bolju hranu i piće od onih u ekonomskom. Dodatne pogodnosti su i veći broj skupljenih nagradnih milja po letu.
Zrakoplov A220 ima zanimljivu konfiguraciju putničke kabine u ekonomskom razredu gdje su s jedne strane dva sjedala, zatim prolaz i tri sjedala s druge strane. U poslovnom razredu koji koristi sjedala iz ekonomskog razreda, tamo gdje su dva sjedala blokira se jedno te s te strane sjedi samo jedna osoba, dok s druge strane, gdje su tri sjedala, blokira se srednje i tamo može sjediti dvoje ljudi. Dakle, u jednom redu u ekonomskom razredu sjede tri putnika.
Croatia Airlines u svojim zrakoplovima A220 najčešće koristi prva tri reda za poslovni razred s konačnim kapacitetom od devet putnika. Time se smanjuje i kapacitet zrakoplova jer u ta tri reda je i šest blokiranih sjedala pa ukupni kapacitet iznosi 143 sjedala.
Neki zračni prijevoznici koji imaju A220 u svojim flotama donijeli su zanimljivu odluku: u poslovnom razredu koriste sjedala namijenjena baš za poslovni razred. Dakle, veći razmak među sjedalima, podupirači za noge, šira sjedala, veća mogućnost naginjanja naslona – udobnost je puno veća u odnosu na sjedala u ekonomskom razredu te se tako jasnije vidi zašto je različita cijena između poslovnog i ekonomskog razreda. No, najbolje u svemu tome je to što se ne gubi na kapacitetu ako se postave “prava” sjedala za poslovni razred. Razlog je u tome što ta sjedala omogućuju da četiri osobe sjede u jednom redu, za razliku od sjedala iz ekonomskog razreda gdje može sjediti samo troje (zbog blokiranih sjedala).
Kako bi dokazali tu tezu, kao primjer se može uzeti zrakoplov Airbus A220-300 Bulgaria Aira. U svoj poslovni razred prijevoznik je stavio osam sjedala u dva reda te u ostalih 27 redova po pet sjedala u ekonomskom razredu. Tu dolazimo do konačnog kapaciteta od 143 sjedala u oba razreda.

Ovo se može primijeniti i na A220 Croatia Airlinesa: maknuti prva tri reda koja se koriste za poslovni razred i umjesto njih ugraditi osam sjedala za poslovni razred. Tako bi se devet sjedala u poslovnom razredu zamijenilo u all economy konfiguraciji s osam sjedala poslovnog razreda: kapacitet je pao sa 143 na 142 sjedala. Pri prvom izračunu ispada kao da se “žrtvovalo” jedno sjedalo, no sjetite se sjedala 31E: sada se ono opet može koristiti za prijevoz putnika jer je kapacitet zrakoplova ispod 150 sjedala. Dakle, tu se dobilo još jedno, dodatno sjedalo u ekonomskom razredu i kapacitet se vraća na 143 sjedala. Ukupni kapacitet ostaje isti, no jedino je razlika u tome što je poslovni razred izgubio jedno sjedalo, ali je zato ekonomski dobio jedno više.
Uvijek se može postaviti pitanje trebaju li baš posebna sjedala za poslovni razred budući da Croatia Airlines leti najčešće na letovima koji traju između jednog i dva sata pa putnici u poslovnom razredu mogu izdržati na sjedalima ekonomskog razreda. No, sa sjedalima namijenjenima isključivo poslovnom razredu, putnicima se omogućuje novi doživljaj putovanja i puno veća udobnost. Tako će i putnici u poslovnom razredu biti zadovoljniji uslugom i možda će biti potaknuti češće koristiti poslovni razred Croatia Airlinesa.
Prijevoznici u Europi, poput Air Baltica, Air Francea, ITA Airwaysa i Swissa, koriste all economy konfiguraciju putničke kabine. No, prijevoznici poput Bulgaria Aira, Cyprus Airwaysa i Animawingsa, imaju sjedala za poslovni razred. I oni također ne lete predugačke letove unutar Europe, ali su ipak putnicima u poslovnom razredu odlučili pružiti dodatnu udobnost.
U svijetu također veliki broj prijevoznika koristi sjedala baš za poslovni razred (JetBlue, Delta Air Lines, Air Canada ili Qantas). Naravno, oni A220 koriste na dužim linijama, no isto tako lete i na kratkim rutama poput onih u Europi. Svakako, putnicima u poslovnom razredu žele pružiti veću udobnost.
Najveći broj sjedala u poslovnom razredu u postojećoj globalnoj floti zrakoplova Airbusu A220-300 iznosi 12, odnosno tri reda. Uz to se dodaje još 25 redova u ekonomskom razredu pa je kapacitet tako konfiguriranog zrakoplova 137 sjedala. Za poslovni razred se u toj konfiguraciji “žrtvovalo” pet redova, odnosno 25 sjedala kako bi se dobilo 12 sjedala u poslovnom razredu.
Možda Croatia Airlines iznenadi pa dio svoje flote konfigurira s “pravim” sjedalima u poslovnom razredu za one zrakoplove predviđene za obavljanje dužih letova. To bi dalo dodatnu složenost planiranja letova, no sigurno bi putnici u poslovnom razredu bili zahvalni, a i razvio bi se putnički proizvod koji do sada nije postojao. U konačnici, nije nemoguće niti u postojećim zrakoplovima A220 zamijeniti prva tri reda postojećih sjedala novima, gdje bi se postojeća mogla iskoristiti u novim zrakoplovima za ekonomski razred. Ovdje se ostavlja mogućnost i onda kad je poslovni razred slabije ispunjen – može se napraviti besplatni upgrade nekih putnika iz ekonomskog razreda u poslovni i tako im pružiti novi doživljaj putovanja, pokazati im kako se putuje u poslovnom razredu i tako proširiti marketinški doseg jer zasigurno će se takav putnik pohvaliti na društvenim mrežama i pričati svojim prijateljima kako mu je putovanje Croatia Airlinesom bilo nezaboravno iskustvo.