Ako ste već letjeli u novom zrakoplovu, možda ste primijetili, a ako niste, obratite pozornost na sjedalo 31E u Airbusu A220-300 Croatia Airlinesa. Primijetit ćete kako na sjedalu stoji „Ne koristite ovo sjedalo“, kako nema pojasa te kako ga nije moguće odabrati prilikom rezervacije ili registracije za let.
No, zašto je tome tako? Zašto zrakoplov ima 150 sjedala, a maksimalni broj putnika je 149? Odgovor i nije toliko jednostavan i očigledan. Riječ je, naime, o sigurnosnim propisima.
Kad je Airbus A220-300, tada još Bombardier CS300, krenuo u prodaju, maksimalni broj sjedala je bio 145, što su sigurnosni propisi dopuštali za broj izlaza (četvera vrata uz dva izlaza iznad krila). Kasnije 2021., Airbus je uspio ishodovati dozvolu od EASA-e za podizanje kapaciteta na 149, a prvi prijevoznik koji je u promet stavio zrakoplov s takvom konfiguracijom bio je Air France. Kao preduvjet povećanju kapaciteta za četiri putnika, EASA je zahtijevala da se tobogani za evakuaciju na izlazima iznad krila modificiraju tako što moraju imati dvije linije za spuštanje umjesto dosadašnje jedne.
No, sve navedeno ne odgovara na pitanje zašto onda ne postoji i to 150. sjedalo, odnosno zašto tu nitko ne smije sjediti. Odgovor je ponovo u sigurnosnim propisima vezanim uz evakuaciju. Kako je za AvioRadar potvrdio Airbus, kad bi to 150. sjedalo bilo u uporabi, na zrakoplovu bi trebali instalirati još dodatna dva izlaza iznad krila, ukupno četiri. Diskutabilno je bi li se takav pothvat financijski isplatio za prijevoznika.
Ipak, treba naglasiti da Airbus trenutačno nudi još gušći raspored sjedala, na maksimalan broj od 160. U tom slučaju bi trebala biti instalirana već spomenuta dva dodatna izlaza iznad krila, ali bi već 151. sjedalo radilo određeni organizacijski problem s kabinskom posadom. Naime, međunarodni propisi i konvencije nalažu kako je potreban jedan član posade na svakih 50 ili dio od 50 putničkih sjedala instaliranih na istoj palubi zrakoplova, odnosno već na 151. sjedalu bi trebao dodatan član kabinske posade, tj. ukupno njih četiri. Ponovo se postavlja pitanje isplativosti takve konfiguracije za prijevoznika, s obzirom na to da do sad niti jedan prijevoznik nije naručio A220-300 s kapacitetom većim od 149.
Kad sljedeći put ugledate mapu sjedala Airbusa A220-300, i u 31. redu ugledate „rupu“, sjetite se da to sjedalo nije u uporabi zbog vaše sigurnosti. A i uz to, vjerojatno će taj 31. red postati i najpoželjniji budući da ni u kojem slučaju to srednje sjedalo neće biti zauzeto.