Wizz Air je ponudio na tržištu inovativnu opciju za putnike, kupiš godišnju kartu, odnosno pretplatu, i putuješ besplatno idućih 365 dana. Isprva to zvuči jako dobro i zanimljivo. Većina pravila je dobro proučeno i prije nego se upustite u kupnju, dobro ih i sami proučite niže u članku i odlučite je li to dobra kupovina za vas.
Naknada od 9,99 eura po letu plus cijena pretplate
Za svaki let koji rezervirate morate platiti 9,99 eura naknade. To možda zvuči u startu malo, no nakupi se i tu tih naknada. Recimo da ste platili Wizzovu pretplatu 600 eura, odletjeli ste deset letova s njom, to je još dodatnih 99,99 eura, zaokružimo na 100 eura (naknada od 9,99 x 10 letova = 99,99 eura). U konačnici to je sad 700 eura koje, ako podijelimo s 10 letova, dođemo do iznosa od 70 eura po letu što svakako nije malo. Ako odletite 20 letova, znači na naknade ćete potrošiti 200 eura i tu dolazimo do ukupno 800 eura ili 40 eura po letu, što je svakako dosta prihvatljiva cijena. Dakle, ugrubo, ova pretplata se isplati ako mislite imati barem deset povratnih letova te godine, ispod tog broja putovanja bolje je kupovati pojedinačne karte. No, ako se kupe još rezervacije sjedala ili dodatna prtljaga, tada cijena po letu dosta raste.
Važno pravilo tri leta
Možete rezervirati koliko god želite letova, no smijete propustiti samo tri. Ako ih propustite više, Wizz Air može otkazati vašu pretplatu bez mogućnosti povrata uplaćenog novca za nju. Uz to, može vam naplatiti kazne u visini cijene pretplate, što znači da kazna može iznositi 499 eura ili 599 eura po standardnoj cijeni. Na kraju ta pretplata može stajati i 1.000 eura ako se niste pridržavali pravila. Lijepo ste isplanirali letove za cijelu godinu i teško da ćete uspjeti na sve, pogotovo ako ste „pretjerali” s količinom putovanja.
Rezervacija do tri dana unaprijed
Rezervacije za letove možete napraviti do najkasnije 72 sata prije leta, dakle najmanje tri dana prije. Tako je Wizz Air blokirao mogućnost da se sjetite tri sata prije: “Idemo otputovati na jedan dan u Stockholm’. Morate planirati, što, naravno, znači da se i povećavaju šanse kako nećete moći odletjeti i skupiti ona famozna tri leta na kojima se niste pojavili.
Nema izmjena letova
Jednom kad ste odabrali i potvrdili let, to je to, morate i ići s njim jer nema naknadnih promjena. Primjerice, rezervirali ste let za utorak i baš u utorak još morate biti na poslu jer je nešto jako žurno i šef vas neće pustiti na put, već možete tek u srijedu. Nažalost, skupili ste još jedan let na koji niste uspjeli doći (a smijete ih skupiti samo tri). No, nije baš sve tako crno: ako imate opravdani slučaj poput zdravstvenog problema (naravno prehlada tu neće proći), možete se javiti Wizzovom pozivnom centru i riješit ćete problem.
Samo mala ručna prtljaga
U cijenu karte je uključena samo mala ručna prtljaga s maksimalnim dimenzijama 40 x 30 x 20 cm, odnosno možete ponijeti samo ruksak što je čisto dovoljno za otići nekuda na nekoliko dana. No, planirate li malo duži boravak, često zatreba malo više prtljage. To znači kako ćete dodatno platiti za svaki idući komad prtljage. Ali navikli smo na to pravilo, tako da to i nije neki izazov.
Nema povrata novca
Povrat novca možete dobiti jedino ako od 14 dana nakon kupovine niste rezervirali nijedan let. Nakon toga više ne možete dobiti uplaćeni novac natrag. Dakle ako ste kupili pretplatu i zbog nekog razloga nećete moći putovati, nažalost, nemate mogućnost povrata novca.
Obnova pretplate
Važna stavka: kupnjom ove pretplate potvrdili ste kako će se automatski obnoviti i iduće godine. Ako ne želite automatsku obnovu, morate to potvrditi prije isteka ovogodišnje pretplate. Sigurno će se nekome dogoditi da zaboravi i naplatit će se pretplata za dodatnu godinu.
A gdje je tu moj partner
Ova pretplata je napravljena za osobe koje planiraju najviše putovati same jer Wizz Air često spominje kako možete odabrati samo letove na kojima ima mjesta, a Wizz Air će ih birati prema raznim faktorima. Dakle, ako ovu pretplatu kupite s vašim prijateljem, suprugom, curom, dečkom, pitanje je na koliko letova će Wizz Air odobriti da budu dva putnika s tom pretplatom. Sigurno će tu biti dosta ograničenja. Ali možda se i varamo. No, svakako će biti puno teže odabrati datume putovanja ako mislite putovati s nekim u odnosu na solo-putovanje.
Nisu uključeni letovi unutar iste države
Kod ovog pravila nema nekih problema jer glavnina letova Wizz Aira su međunarodni letovi, tek u ponekim državama se mogu letjeti domaći letovi, primjerice u Italiji.
Letovi izvan Europe
E tu ova pretplata dolazi do izražaja. Wizz Air leti na odredišta izvan Europe i ako želite posjetiti Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju, Maroko, Gruziju, Azerbajdžan, onda je ovo prava stvar za vas. Cijene karata prema tim odredištima i s Wizz Airom nisu uvijek baš jeftine pa to u konačnici ispada vrlo povoljno.
Faktori vezani uz odabir letova
Wizz Air spominje uvjete koji odlučuju možete li rezervirati let ili ne, a to su broj sjedala na pojedinom letu, broj rezervacija onih putnika koji su platili kartu i broj članova ove pretplate u toj zračnoj luci. No, spominje se i sljez: ako rezervirate let u jednom smjeru, nitko vam na jamči da ćete naći i povratni let. Znači, rezervirali ste let za Abu Dhabi, no mogući povratak je tek za tri tjedna jer su svi ostali letovi puni ili zbog nekih drugih faktora ne možete rezervirati let. Wizz spominje kako u tom slučaju morate kupiti klasičnu kartu preko njihove stranice. Ovo tu sve vuče na priču kako u razdoblju najveće potražnje za letovima, a to su vremena blagdana, nećete moći rezervirati let, već izvan tog razdoblja ili tek za određene letove na kojima imaju malo rezervacija.
10.000 pretplatnika
Wizz je ograničio broj pretplata na 10.000. No, i tu postoji kvaka: svaka zračna luka i svaka država može imati samo određeni broj pretplatnika. Dakle, ne može svih 10.000 pretplatnika biti u Budimpešti ili Beogradu.
Preferirana zračna luka
Prilikom kupnje pretplate morate naznačiti svoju preferiranu zračnu luku premda je to neobično, jer možete letjeti na bilo kojoj ruti unutar Wizzove mreže. No, s time očito žele ograničiti broj pretplatnika za pojedino tržište.
Tri leta na dan
Postoji i broj ograničenja letova u jednom danu: unutar 24 sata mogu biti najviše tri jednosmjerna leta iako to zvuči dosta, jer treba sakupiti više od tri leta u danu. Zvuči primamljivo više za one osobe koje baš samo žele biti u zrakoplovu i letjeti. Ali ostali putnici teško da će skupiti više od 2 leta u 24 sata.
Jednosmjerna ili povratna
Tu je svejedno, možete napraviti rezervaciju za povratnu kartu ili s dvije jednosmjerne, nema nikakvih ograničenja po tom pitanju.
Promjena imena putnika
To pitanje odmah prekrižite jer jasno i glasno možemo reći kako toga nema. Kupili ste pretplatu na svoje ime i to je to, nema promjena imena.
Isplati li se za putnike iz Hrvatske
Općenito ne zato što Wizz Air nije previše prisutan u Hrvatskoj. Leti samo za Split i Dubrovnik tijekom ljetne sezone, dakle putnici koji žive u blizini tih gradova, ugrubo pola godine ne bi mogli koristiti pretplatu jer nema letova. Za putnike iz kontinentalnog dijela Hrvatske najbliže veće baze su u Budimpešti, Beču i Beogradu. Kako bi došli do njih, morate potrošiti određeni iznos i izgubiti nekoliko sati na putovanju. Ako bi putovali javnim prijevozom, potrošili bi skoro cijeli dan na sami put do zračne luke. S dolaskom Ryanaira u Zagreb, gdje imaju cjelogodišnju ponudu letova i to prema mnogim važnim odredištima, uzimati Wizz Airovu pretplatu ne bi imalo previše smisla, jer bi sigurno potrošili puno više novaca.
Zaključak
Ova pretplata je jako fora iako se kroz tekst dalo naslutiti obratno. To je za nekoga tko ima vrlo fleksibilan život i želi putovati „svaki dan”, želi u godini obići što više odredišta. Naravno, za to je potrebno imati fleksibilan posao, dobru plaću kako bi se moglo financirati česta putovanja. Ovo zvuči idealno za studente koji se žele dobro zabaviti i proputovati prije ulaska u svijet rada ili za nekoga tko je tek ušao u mirovinu, a ima neku zalihu novca pa se želi počastiti. Ova pretplata još može dobro doći poslovnim putnicima koji često putuju na razna odredišta, ili možda radnicima koji rade u stranim državama, a žele se često vraćati u svoju domovinu. Možda je to još za te putnike najbolja opcija jer će svakako putovati kući, a ovako će moći puno češće. Najvažnije od svega je kako se mora putovati samo s ruksakom, kako se ne bi još na dodatke potrošio novca u razini još jedne pretplate. Isto tako, mora se pažljivo planirati i ići na svaki let.
Sve u svemu, ako živite u gradu u kojem Wizz ima svoju bazu i pokriva puno odredišta, svakako bih preporučio kupnju ove pretplate. Pogotovo onim putnicima koji jedva čekaju nekamo otputovati. Kod ove pretplate je samo važno što više putovati jer sa svakim dodatnim letom snižavate cijenu po samome letu.
Za kraj ekstremna kalkulacija, ako u godini uspijete odletjeti 100 letova, na pretplatu ste potrošili 599 eura i 1.000 eura na naknade (9.99 eura po letu), odnosno sveukupno 1.600 eura, što u konačnici izlazi kako je po letu trošak svega 16 eura. No 100 letova je puno, to bi značilo da ste gotovo svaka tri dana nekud putovali.
Dobro proučite pravila, vidite kakav vam je budžet za idućih 365 dana, koliko ste slobodni i, ako je sve super, svakako kupite tu pretplatu i krenite u akciju.