Na RAF-ovom (Royal Air Force) Voyageru naziva “Vespina” dovršena je obnova koja će omogućiti siguran prijevoz za ministre i kraljevsku obitelj. Zrakoplov s ponosom nosi zastavu Ujedinjenog Kraljevstva uz druga RAF-ova obilježja i spreman je za prestavljanje Ujedinjenog Kraljevstva diljem svijeta.
- Zračni prijevoz kao „alternativa“ željezničkom i cestovnom prijevozu putnika
- Zrakoplovne kompanije okupljene u udruzi Star Alliance ujedinile se u zajedničkim standardima i alatima za planiranje
- Oproštajni let Airbusa A380 Air Francea
- “Novo normalno” u zračnom prijevozu
Nakon obnove, “Vespina” je došla u svoju bazu RAF Brize Norton u Ujedinjenom Kraljevstvu te se vratila svojem primarnom zadatku, a to je podrška operativnim treninzima sa zadatkom “benzinske postaje u zraku”, omogućavajući punjenje drugih zrakoplova gorivom tijekom leta poput zrakoplova Lightning i Typhoon prilikom vojne vježbe nazvane “Crimson Ocean”.
Zrakoplovi koji se priključe na “leteću benzinsku crpku” gorivo dobivaju iz Voyagerovih standardnih spremnika koji se nalaze u krilima te iz spremnika koji se nalaze u trupu. No, to ne znači kako se taj zrakoplov sastoji samo od spremnika za gorivo, već je kabina slobodna za prijevoz do 291 osobe te ima i teretni prostor ispod poda putničke kabine kao i ostali slični putnički zrakoplovi.
Voyager je vrlo sposoban zračni tanker koji može ponijeti 111 tona goriva i podijeliti 50.000 kilograma goriva širokoj lepezi zrakoplova tijekom četverosatne misije na udaljenosti od 1.000 nautičkih milja, odnosno 1.852 kilometra od točke uzlijetanja.
Voyager može biti u dvije inačice:
- KC Mk 2 koji je opremljen s dva priključka za punjenje gorivom tijekom leta, a koji se nalaze ispod krila. Priključke koriste lovci i slični manji zrakoplovi
- KC Mk 3 koji je opremljen s dodatnim priključkom za punjenje gorivom tijekom leta, a koji se nalazi na trupu zrakoplova te se koristi za veće zrakoplove
Voyagerove misije, naprimjer, mogu biti kad čeka i kruži u nekom području te omogućuje zrakoplovima punjenje gorivom, a može i služiti kod letenja na dugim rutama gdje leti s ostalim zrakoplovima u formaciji te ih puni gorivom tijekom leta i navigira ih.
Tehnički podaci zrakoplova: Airbus Defence and Space Voyager
- Motori: 2x Rolls-Royce Trent 772B s potiskom od 316 kN
- Dužina: 58,82 metra
- Visina: 17,39 metara
- Raspon krila: 60,30 metara
- Površina krila: 361,60 m2
- Maksimalna brzina: 0,86 maha
- Dolet tijekom misija: može isporučiti oko 60.000 kilograma goriva tijekom 5 sati leta na oko 500 nautičkih milja, odnosno 930 kilometara od baze
- Dolet s maksimalnim teretom: 8.334 kilometra
- Dolet s makismalnom količinom goriva: 14.816 kilometara
- Maksimalna visina leta: 41.000 stopa
- Maksimalna količina goriva: 111.000 kilograma
- Maksimalna količina terete: 45.000 kilograma
- Maksimalan broj putnika: 291