Mogućnost da je ruska protuzračna obrana srušila zrakoplov Azerbaijan Airlinesa

Putnički zrakoplov tipa Embraer (registracije 4K-AZ65) 25. prosinca 2024. obavljao je let Azerbaijan Airlinesa 8243 iz azerbajdžanskog Bakua u čečenski grad Grozni na jugu Rusije. Prema prvotnim informacijama ruskog nadzornika zrakoplovstva, proglašen je hitni slučaj za koji se smatralo da je uzrokovan udarom ptice. Najbliža je ruska zračna luka za prisilno slijetanje u to vrijeme bila zatvorena. Prema podatcima dostupnim na FlightRadaru24, nakon dijela putanje leta koji nije zabilježen na području južne Rusije gdje je Rusija posljednjih dana koristila sustave protuzračne obrane protiv napada ukrajinskih bespilotnih letjelica na Čečeniju, zrakoplov je promijenio smjer, skrenuo preko Kaspijskog jezera, gdje mu ruta, također, nije zabilježena, te se prilikom pokušaja prinudnog slijetanja srušio na suprotnoj obali Kaspijskog jezera, u blizini grada Aktaua u Kazahstanu. U zrakoplovu su bila 62 putnika i 5 članova posade, a u padu je poginulo 38 ljudi.

Jedan od četiriju Reutersovih azerbajdžanskih izvora upoznatih s preliminarnim nalazima azerbajdžanske istrage o nesrećama, naveo je kako je zrakoplov Azerbaijan Airlinesa pogođen ruskih protuzračnim obrambenim sustavom Pantsir-S te kako su mu ometani GPS navigacijski sustav i zrakoplovna komunikacija. Izvor je, također, napomenuo kako nitko ne naglašava da je navedeno učinjeno namjerno. Iste su preliminarne zaključke istrage Reutersu potvrdila i ostala tri izvora. Zamjenik kazahstanskog premijera izjavio je kako ne može ni potvrditi niti opovrgnuti da je ruska protuzračna obrana srušila navedeni zrakoplov, dok je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da je pogrešno i neprimjereno komentirati, postavljati hipoteze i donositi zaključke prije završetka službene istrage.

Zrakoplovnim je kompanijama poslano upozorenje kako olupina navedenog zrakoplova sugerira da je zrakoplov u području južne Rusije pogođen nekim oblikom protuzračne vatre što je vidljivo i na videosnimkama mjesta nesreće gdje su vidljiva oštećenja od šrapnela na olupini repnog dijela zrakoplova.

NATO je iz Bruxellesa pozvao na potpunu istragu uzroka ove teške nesreće.

Mnogo je pitanja na koja potpuna istraga tek treba odgovoriti. Potrebno je potvrditi sam uzrok događaja koji je doveo do oštećenja zrakoplova kao i razlog da prisilno slijetanje nije omogućeno na teritoriju južne Rusije već je oštećen zrakoplov upućen na suprotnu obalu Kaspijskog jezera u Kazahstan gdje se i srušio.

Odgovori