Lučko uskoro dobiva asfaltiranu uzletno-sletnu stazu

Aerodrom Lučko, površinski najveće letjelište općeg zrakoplovstva u Hrvatskoj, uskoro dobiva asfaltiranu uzletno-sletnu stazu, ekskluzivno je za AvioRadar potvrdio MORH.

Spomenuti je aerodrom u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva obrane, dok je dio površina ugovorom dat na civilnu uporabu Aeroklubu Zagreb. MORH je svojevremeno za AvioRadar izjavio osnovu po kojoj je regulirana uporaba letjelišta u civilne svrhe: “Ugovorom iz 1993. Aeroklubu Zagreb dato je pravo organizirati i koristiti navedeno letjelište bez naknade za provedbu svoje djelatnosti i razvitak zrakoplovnog sporta na nekomercijalnoj osnovi, uz uvjet da ga održava.”

Aerodrom Lučko ima dvije uzletno-sletne staze koje su trenutačno travnate, 28R/10L koja se koristi za jedriličare i 28L/10R za motorne zrakoplove i helikoptere MORH-a i MUP-a koji su bazirani na letjelištu. Vezano uz radove na stazi, iz Ministarstva su izjavili: “Možemo vas izvijestiti kako je u cilju unaprjeđenja razine sigurnosti i zaštite zračnog prometa na postojećoj infrastrukturi na letjelištu Lučko planirano investicijsko ulaganje u okviru kojeg Ministarstvo obrane namjerava provesti odgovarajuće radove koji se prvenstveno odnose na asfaltiranje i produljenje uzletno-sletne staze, uključivo i rulnice.”

Trenutačna dužina staze je 850 metara sa širinom od 30 m, a produljenjem na 1.000 metara, ovisno o nosivosti, staza bi zadovoljila i zahtjeve manjih privatnih mlaznih zrakoplova koji do sada nisu imali alternativno letjelište u hrvatskom glavnom gradu.

Na upit o tehničkim karakteristikama buduće obnovljene i asfaltirane staze, MORH za AvioRadar nastavlja: “S obzirom na to da je projekt u početnoj fazi, u ovom trenutku ne možemo dati precizne podatke oko rokova i opremanja aerodroma te o detaljima poput dužine staze i slično, međutim raspoloživi prostor će se pokušati iskoristiti u najvećoj mjeri, a da pri tome budu zadovoljene sve zakonske odredbe vezane za sigurnost letenja.”

Možda najvažnija stavka budućih radova je ta da će staza i nakon obnove biti dostupna civilnom prometu u koji se ubraja i nastavna baza Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu koja ima bazirane zrakoplove na Lučkom, kao i brojni privatni vlasnici i letači.

Ovo je izvanredna vijest za hrvatsko opće zrakoplovstvo koje je, kako je već navedeno, do sada u Zagrebu bilo osuđeno na zračnu luku Franjo Tuđman, dok je prvi alternativni aerodrom s asfaltiranom stazom Varaždin. U slučaju kad bi investicija uključivala i ugradnju rasvjete na USS-u i stazama za vožnju, ugradnju dodatne navigacijske opreme kao i unaprjeđenje popratne infrastrukture poput prihvatne zgrade i sl., Zagreb bi dobio aerodrom koji bi pomogao turizmu, poslovnim putovanjima, ali i razvoju zrakoplovstva kao sporta.

Odgovori