Udruženje europskih pilota, European Cockpit Association (ECA), proveo je istraživanje Social rating 2.0 cilj kojeg je bilo ispitati koji je Europi zračni prijevoznik najbolji po pitanju društveno prihvatljivog zaposlenja i uvjeta rada za pilote. Europski piloti ocijenili su radne uvjete svojih zračnih prijevoznika, ravnotežu između poslovnog i privatnog života i ugovorne aranžmane. Prema anketiranim pilotima, visoki rezultati predstavljaju visoko cijenjenog i društveno odgovornog zračnog prijevoznika. Niski rezultati pokazuju da piloti nisu zadovoljni svojim poslodavcem u širokom rasponu društvenih aspekata. Na temelju ocjene, zračni prijevoznici raspoređeni su u jednu od 5 kategorija: društvena izvrsnost, društveni partner, društveni puž, društveno neprilagođeni i društveni otpad.
Ocijenjeno je 50 zrakoplovnih prijevoznika od ukupno njih 178, usredotočivši se na one s najmanje 30 mišljenja pilota kako bi se osigurala reprezentativna ocjena.
U kategoriju društvene izvrsnosti svrstali su se KLM s ocjenom 97 %, Air France (94 %), Icelandair (92 %), Wideroe (91 %), Transavia (90 %), Condor (86 %), Austrian Airlines (84 %), TAP Air Portugal (84 %), Lufthansa (84 %), Vueling (82 %), Sunclass Airlines (81 %), Eurowings (81 %) i Cargolux (80 %).
Objašnjenje za prvoplasirani KLM je to što piloti KLM-a dodjeljuju svojem zračnom prijevozniku značku društvene izvrsnosti s najvišim ocjenama koje odražavaju već tradicijski vrlo malo “lošeg tiska” kojeg prijevoznik dobiva u vezi s postupanjem prema svojim pilotima i praksi zapošljavanja. KLM i nizozemski sindikat pilota VNV uživaju u konstruktivnom pregovaračkom odnosu, a razlike se obično rješavaju za pregovaračkim stolom.
Četvorkom, odnosno ocjenom društvenog partnera, ocijenjeni su easyJet (78 %), TUI (77 %), Portugalia Airlines (77 %), Finnair (76 %), Norra (75 %), Aer Lingus (75 %), Iberia (75 %), ASL (74 %), British Airways (73 %), Brussels Airlines (73 %), CityJet (70 %), Sata (70 %), Luxair (68 %), Norwegian (66 %), SAS (65 %), Discover Airlines (65 %), SAS Connect (63 %), ITA Airways (61 %), Virgin Atlantic (60 %).
Predvodnik druge najviše kategorije je easyJet. Ocjene za ovog niskotarifnog prijevoznika u svim kategorijama su, općenito gledano, prilično dobre. Međutim, u skladu s trendom u društvenoj ocjeni, primjećuje se blagi pad u ukupnoj ocjeni zadovoljstva pilota. To je, nažalost, dovelo do toga da je easyJet izgubio krunu društvene izvrsnosti i sada je ocijenjen kao ‘Društveni partner’. Komentari pilota variraju, neki easyJet smatraju izvrsnim, dugoročnim izborom karijere, a neki ističu da bi poboljšanja bila dobrodošla, posebno u pogledu plaća i rasporeda.
Trojkom, odnosno titulom društvenog puža, predvodi Croatia Airlines s ocjenom od 60 %. Za njom slijede DHL (59 %), AirDolomiti (58 %), airBaltic (53 %), BRA (51 %), Malta Air (51 %), Volotea (44 %) i Ryanair (42 %).
Iako je Croatia Airlines ocijenjen jednakom ocjenom kao i Virgin Atlantic koji se svrstao u kategoriju više, ECA objašnjava kako su razlog tome dugotrajni pregovori oko kolektivnog ugovora. Činjenica da je Croatia Airlines degradiran u status ‘Društvenog puža’ možda je odraz nedavne duge nategnutosti pregovora koji su se vodili oko sklapanja novog Kolektivnog ugovora o radu. I potpisani ugovori i indeksi zadovoljstva zaposlenika i ravnoteže između poslovnog i privatnog života zaslužuju pozornost ako se Croatia Airlines nada ponovno postati „socijalnim partnerom“. To su područja koja će osoblje bez sumnje pokušati riješiti u najnovijem sporazumu.
Prolaznom ocjenom društveno neprilagođenih ocijenjeni su Turkish Airlines (39 %), LOT (36 %), Wamos (35 %), WizzAir (35 %), Lauda Europe (35 %), Air Atlanta Icelandic (33 %), Smartwings (31 %), Avion Express (26 %) i Buzz (23 %),
Turkish Airlines, kad je riječ o zadovoljstvu zaposlenika, čini se da još treba obaviti velik posao budući da je taj zračni prijevoznik na vrhu kategorije ‘Društveno neprilagođenih’, a nakon što je dodatno pao s oznake ‘Društveni puž’ koju je držao u izdanju istraživanja 2021. s neprestano lošim rezultatima u sve tri kategorije, posebno u pogledu zadovoljstva i ravnoteže između posla i privatnog života.
Ocjenu društvenog otpada dobio je samo jedan prijevoznik, SmartLynx, i to s ocjenom od 20 %. U posljednje vrijeme, izvanredan rast zračnog prijevoznika i buduće ambicije pretvaraju stvarnost da je wet lease u porastu s mogućim ozbiljnim društvenim posljedicama. Završavajući kao zadnji od zračnih prijevoznika u Europi kad je u pitanju društvena ocjena, a njegova ukupna ocjena je 20, ispitanici također ističu nisku plaću i malu stabilnost planiranja u SmartLynxu. No, prijevoznik je bolji u kategoriji zadovoljstvo zaposlenika i ravnoteža između poslovnog i privatnog života. Ali to nije dovoljno kako bi spriječio Smartlynx biti brojem 1 u kategoriji društvenog otpada.