Treba naglasiti da Croatia Airlines i u ovim izvanrednim okolnostima i unatoč svim aktualnim ograničenjima, obavljanjem svih mogućih letova, zapravo omogućuje mnogim građanima RH vratiti se u domovinu, a istodobno i mnogim drugim inozemnim državljanima vratiti se u svoje matične države.
Osim toga, prijevoznik se jučer, 20. ožujka, uključio u prijevoz humanitarne pomoći (zaštitne opreme) iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u Hrvatsku.
Također, kao društveno odgovorni prijevoznik koji cijeni svoje putnike, Croatia Airlines je u ovim izvanrednim okolnostima uzrokovanim višom silom, donijela prilagođena pravila koja se transparentno i ažurno objavljuju na internetskim stranicama www.croatiaairlines.hr.
U ovom trenutku dijelimo sudbinu cijele zrakoplovne industrije koja je na globalnoj razini, edna od najugroženijih gospodarskih grana i svakodnevno trpi izravnu štetu uzrokovanu negativnim posljedicama svjetske pandemije koronavirusa. Zbog izvanrednih okolnosti uzrokovanih svjetskom pandemijom koronavirusa, u ovom tjednu (16.-22. ožujka 2020.) zabilježen je 50 posto manji booking u odnosu na isti tjedan prošle godine. Za sljedeći tjedan očekujemo također booking na 50 posto nižoj razini, dok bi u tjednu nakon toga, prema sadašnjim podacima, pad bookinga mogao biti 39 posto. Konkretno, u sljedećem tjednu od planiranih 407 letova, planiramo obaviti njih 196. Vratimo li se na prvu polovicu ožujka kad utjecaj koronavirusa nije bio toliko značajan, treba istaknuti da je u razdoblju od 1. do 15. ožujka 2020. tvrtka obavila 3 posto manje letova i prevezla 31 posto manje putnika u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. U razdoblju od 1. do 19. ožujka, Croatia Airlines je u prosjeku prevozila 2.590 putnika dnevno.
S ciljem u najvišoj mogućoj mjeri zaštititi opće zdravstveno stanje svih hrvatskih građana pa tako i zbog zdravstvene sigurnosti putnika i zaposlenika tvrtke, dana 10. ožujka obustavljeni su planirani letovi na međunarodnoj liniji Zagreb – (via Split) – Rim v.v. Tri dana poslije, 13. ožujka 2020., obustavljeni su međunarodni letovi iz europskih odredišta tvrtke prema jadranskim zračnim lukama (konkretno, letovi Split – Frankfurt – Split, Split – München – Split, Dubrovnik – Frankfurt – Dubrovnik i Rijeka – München – Rijeka), a putnici s navedenih letova do svojih krajnjih odredišta prevoze se preko Zagreba, čime se hrvatskim javnozdravstvenim vlastima omogućuje i olakšava zdravstveni nadzor nad putnicima u zračnom prometu.
Nakon toga, obustavljeni su i letovi na liniji Zagreb – Skoplje zbog zatvaranja skopske zračne luke, a od 19. ožujka i letovi u Dubrovnik i iz njega zbog zatvaranja dubrovačke zračne luke.
S druge strane, poštujući načelo sigurnosti putnika u vrijeme koronavirusa, značajno smo reducirali red letenja kapacitetom ili u tjednim frekvencijama (ili oboje) na sljedećim linijama: Zagreb – Beč, Zagreb – Munchen, Zagreb – Zurich, Zagreb – Frankfurt, Zagreb – Sarajevo, Zagreb – Kopenhagen i Zagreb – Mostar, dok je istovremeno odgođen početak operacija na novim rutama Zagreb – Sofija i Zagreb – Podgorica.
Manje promjene, sukladno aktualnim zahtjevima, provedene su i na ostalim rutama, dok je za očekivati i daljnje promjene u redu letenja, s obzirom na situaciju.
U tvrtki se neprestano prati razvoj događaja s epidemijom i pripremljeno je, ovisno o aktualnoj situaciji, više scenarija kojima bi se na što adekvatniji način ublažile izravne štete za cjelokupno poslovanje tvrtke. – rekli su za Avioradar iz Croatia Airlinesa.
Foto: © Karlo Mudri – Avioradar