Incident na Ryanairovom letu za Zagreb

26. studenog na letu Ryanaira FR5871 iz Malage za Zagreb, po slijetanju je došlo do incidenta. Prema saznanjima kojima raspolaže AvioRadar, prilikom otvaranja thrust reversera na motoru broj 2 došlo je do curenja hidrauličkog ulja. Putnici, među kojima je i čitatelj AvioRadara, opisuju kako se kod otvaranja reversera čuo udarac u zoni oko drugog motora (desnog, gledajući tlocrtno s nosom zrakoplova prema gore).

Prema podatcima airfleets.net, radilo se o zrakoplovu Airbus A320-232, reg. 9H-LMB, serijskog broja 2859,  starom 18,4 godina, koji je u vlasništvu Ryanairove sestrinske tvrtke Lauda Europe, a prije no što je isporučen Laudamotionu (kasnije Lauda Europe), letio je za brazilski TAM i LATAM.

Ryanair je za AvioRadar potvrdio događaj, rekavši kako je u pitanju manji tehnički problem: “Let iz Malage za Zagreb (26. studenog) imao je manji tehnički problem pri slijetanju. Putnici i posada normalno su se iskrcali, a zrakoplov je odveden u hangar na daljnju inspekciju od strane inženjera Ryanaira, nakon čega se vratio u promet (29. studenog).”

Kako je riječ o curenju hidrauličkog ulja iz zone drugog motora, riječ je o curenju tzv. žutog hidrauličkog sustava koji se napaja hidrauličkom crpkom istog motora. Naime, Airbus A320 ima tri hidraulička sustava, zeleni, plavi i žuti. Svaki od njih hidraulikom “napaja” određene dijelove zrakoplova. Žuti hidraulički sustav služi za okretanje nosne noge (na enhanced inačici zrakoplova poput predmetnog, na classic inačicama nosnu nogu napaja zeleni hidraulički sustav), zakrilca, parkirnu kočnicu, alternativni sustav kočenja, vrata prtljažnog prostora, thrust reverser motora br. 2, yaw damper 2, jedan od tri aktuatora kormila smjera (rudder), jedan od dva hidraulička motora stabilizatora, jedan od dva aktuatora na desnom elevatoru, te spoilere odnosno zračne kočnice 2 i 4. Padom tlaka u žutom hidrauličkom sustavu, zrakoplov gubi sve od navedenih komandi.

Da je do curenja ulja uistinu došlo govori činjenica kako je zračna luka Franjo Tuđman bila zatvorena jedan sat nakon incidenta, a kako bi se uzletno-sletna staza očistila od iscurenog ulja. Za AvioRadar je služba za odnose s javnošću Zračne luke Franjo Tuđman potvrdila: “Međunarodna zračna luka Zagreb može potvrditi da je 26. studenoga 2024. po slijetanju zrakoplova FR5871 došlo do curenja hidrauličkog ulja na uzletno-sletnoj stazi. Tehničke službe MZLZ-a postupile su prema propisanoj proceduri za ovakve situacije i nakon čišćenja staze promet se neometano nastavio.”

Kao što je i sam Ryanair potvrdio, sporni zrakoplov se vratio u promet treći dan po incidentu, 29. studenog.

Odgovori