Informatički sustav splitske zračne luke trenutačno je pod hakerskim napadom, što otežava i usporava zračni promet, izvijestili su sa ZL Sveti Jeronim. Poteškoće su krenule sinoć (22. 7.) oko 19:30, kada je došlo do inicijalnih poteškoća u radu informatičkog sustava zbog kojih se nisu mogli obavljati poslovi prihvata i otpreme zrakoplova. Mate Melvan, voditelj službe za prihvat i otpremu, za HINA-u je kazao kako su te večeri ipak otpremljeni letovi za Zürich, Zagreb, Pariz, Stuttgart, München, Oslo, Stockholm, Bergen, Talin, London, Gatwick i London (City), a nakon ručne obrade podataka o zrakoplovima i putnicima.
Situacija se odvijala cijele noći, a jutros (23. 7.) javnosti se obratio pomoćnik direktora ZL, Pero Bilas, koji je potvrdio kako je uzrok nefunkcionalnosti informatičkog sustava hakerski napad. Tom je prilikom izjavio: “Stručne službe intenzivno rade na uklanjanju posljedica ovog napada. U kontaktu smo sa svim zračnim prijevoznicima i zajedno tražimo alternativna rješenja. Molimo sve putnike za strpljenje,” prenosi HRT.
Cijelog je jutra odvijanje prometa na splitskoj zračnoj luci otežano i usporeno, a registracija putnika za let se obavljala ručno. Istovremeno, iz uprave zračne luke naglašavaju kako su moguća kašnjenja u odlascima, no kako se operativni procesi u dolascima obavljaju bez poteškoća.
Kasnije tijekom dana obratio se i ministar prometa RH, Oleg Butković, koji je naglasio: “Sustav još uvijek nije vraćen na onu razinu na kojoj je bio prije napada i stvari funkcioniraju. Prihvat i otprema zrakoplova odvija se normalno, jest da je to puno teže i iscrpljujuće za ljude koji rade u zračnoj luci, ali odabrali smo taj put. Naravno, sve institucije koje su zadužene za kibernetičku sigurnost su uključene, od MUP-a nadalje. S druge strane, struka radi sve u ovom trenutku da se sustav ponovno digne od nule. To je sad put kojim idemo i u tom smislu ne mogu vam sad točno reći kada će sustav u cijelosti profunkcionirati, ali što bude prije, to bolje, budući da se, kao što i sami znate, nalazimo u vrhuncu turističke sezone. Zračna luka Split sad, a u odnosu na prošlu godinu, ima 10 % povećanja broja putnika, tako je ljeti uvijek najopterećenija, ima dvostruko više prometa nego Zagreb i više nego što ima Dubrovnik. U tom smislu činimo sve napore da se sustav ponovno podigne”.
Oko 15 sati 23. 7. direktor ZL Sveti Jeronim, Lukša Novak, potvrdio je kako se radi o hakerskom napadu grupe “Akira”. Poručio je kako se radi o vrlo ozbiljnom hakerskom napadu te kako su se pojavile poruke u kojoj hakeri traže pregovore o mogućim isplatama za dobivanje određenih ključeva. Također je kazao kako je stav Vlade RH poznat, a to je da se s kriminalcima, odnosno hakerima, ne pregovara ni na koji način. Dodatno je naveo kako je deset stručnjaka cijelu noć i jutro provelo na rješavanju problema. Dodao je kako je donijeta odluka o “klasičnom” načinu obrade podataka o putnicima i zrakoplovima, što podrazumijeva da je sa svim prijevoznicima koji su to prihvatili, dogovoreno da dostavljaju liste putnika koje su temelj za obradu podataka, “kao što se nekad radilo”, dodao je.
Ministar unutarnjih poslova RH, Davor Božinović, tom je prilikom istaknuo kako se radi o slučaju ransomwarea, gdje hakeri traže otkupninu za otključavanje podataka, te je istaknuo kako su stručne službe izolirale geolokacijsku poziciju hakerske skupine. “Od sinoć sve naše službe unutar Hrvatske surađuju, ali surađuju i s Europolom, FBI-em i drugim partnerskim službama u svijetu. Važno je reći da se radi o kibernetičkom napadu, a ne o terorističkom napadu, ovo je klasičan ransomware. Naša pozicija je da s kriminalnim skupinama nema pregovora, a što se tiče oporavka sustava, na tome se radi i siguran sam da će u dogledno vrijeme to biti riješeno.”
Kao posljedica hakerskog napada, u ponedjeljak 22. 7. otkazana su četiri leta, a 77 ih je kasnilo, dok su u utorak 23. 7. do 16 sati tri leta otkazana, a 42 ih je kasnilo. Trenutačno je nedostupna i web-stranica zračne luke.