Financijsko izvješće Croatia Airlinesa za prvo polugodište 2024.

U drugom kvartalu 2024. godine ostvarena je neto dobit od 420 tisuća eura. Sukladno planovima hrvatskog nacionalnog prijevoznika, ali i aktualnoj situaciji u industriji zračnog prometa diljem svijeta koju odlikuje nizak stupanj profitabilnosti, neto gubitak razdoblja niske potražnje u prvom kvartalu 2024. godine iznosio je 9,92 milijuna eura, a neto gubitak razdoblja siječanj – lipanj 2024. godine bio je 9,5 milijuna eura.

U prvom polugodištu 2024. godine Croatia Airlines je letio u 28 međunarodnih i osam domaćih odredišta te ostvario nalet od 16.835 blok sati, dok je u istom razdoblju obavljeno 12.330 letova. Ukupan broj prevezenih putnika iznosio je 814.553, što je 5 posto više u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. Ostvareni putnički kilometri povećani su za 6 posto, uz prosječnu popunjenost putničke kabine (PLF) od 62,2 posto. Broj putnika u domaćem redovitom prometu veći je za 7 posto, a u međunarodnom redovitom prometu za 6 posto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine.

Sve navedeno itekako je uvjetovano tranzicijskim razdobljem početka zamjene flote kojeg očekivano karakterizira povećana troškovna izloženost svih, a posebno operativnih poslovnih procesa. Naime, kako bi se obavio planirani red letenja, Croatia Airlines je trebao kratkoročno unajmiti zrakoplove, što je rezultiralo povećanim troškovima održavanja zrakoplova i kratkoročnog najma istih u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a koji su iznosili 10,4 milijuna eura. Zahvaljujući  navedenom, sačuvani su slotovi u zračnim lukama, dok će investicija u nove linije biti pozitivno valorizirana kad počne prometovanje većeg broja zrakoplova flote A220, što je konkretno planirano već 2025. godine.

Ukupni poslovni prihodi veći su za 3 posto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine. Najveći udio (87 posto) u ukupnim poslovnim prihodima odnosi se na prihode od prijevoza putnika koji su veći za 7 posto, uz rast broja putnika od 5 posto u promatranom razdoblju.

Ostvareni operativni troškovi veći su za 14 posto u odnosu na ostvarene troškove prvog polugodišta 2023. godine, a glavni utjecaj na njihov rast (67 posto nominalnog iznosa povećanja ukupnih troškova) su troškovi kratkoročnog najma zrakoplova koji su nastali zbog potrebe premošćivanja razdoblja održavanja Airbus flote kao i većih troškova održavanja zrakoplova. Dodatni utjecaj na rast troškova imala su inflatorna kretanja, rast naleta (+2 posto) i povećanje broja putnika (+5 posto). Povećanje primanja djelatnika Croatia Airlinesa također je utjecalo na povećanja troškova u odnosu na prvo polugodište 2023. godine, uz povećanje bruto plaće za 10 posto provedeno od 1. travnja 2023. godine, a što uključuje značajno povećanje najnižih plaća u kompaniji, s ciljem ublažavanja negativnog utjecaja inflacije.

Podsjetimo, Croatia Airlines u 2023. godini ostvario je operativnu dobit u visini od 4,1 milijuna eura, koja s neto rezultatom financiranja daje neto dobit od 2,3 milijuna eura, što predstavlja pozitivan pomak od 20,4 milijuna eura u odnosu na 2022. godinu.

Odgovori