Uvod
Ruta Tokio Narita – Seul Incheon jedna je od najprometnijih ruta na svijetu. Povezuje glavne gradove Južne Koreje i Japana između kojih je Japansko more. Ne postoji ni cestovna ni željeznička povezanost pa se promet među tim državama odvija ili zrakoplovima ili brodovima. Zbog trajanja putovanja, zrakoplov je svakako puno brža opcija.
U ovom članku analizirana je ruta na dan 13. 12. 2023.
Između zračnih luka udaljenost je nešto više od 1.200 kilometara, a zrakoplovima je prema redu letenja potrebno između 2 i 3 sata leta iako sam let traje ugrubo oko 2 sata.
Na promatrani dan, između te dvije zračne luke bilo je sveukupno 60 letova, odnosno 30 u jednom smjeru. Dnevni kapacitet je iznosio oko 14.400 sjedala u oba smjera. Ako taj broj pomožimo sa 7 dana u tjednu, ispada kako je tjedni kapacitet oko 100.000 sjedala. Ako pomnožimo s 30 dana, dobijemo kapacitet od oko 430.000 sjedala mjesečno. Na godišnjoj razini to bi iznosilo oko 5.250.000 sjedala, no zbog varijacija u redu letenja i kapacitetima, taj se broj zasigurno mijenja, no ne puno više od toga. Možemo reći kako je ponuđeni broj sjedala na godišnjoj razini veći od sveukupnog prometa u zračnoj luci Zagreb ili veći od broja stanovnika Republike Hrvatske. Znači, na godišnjoj razini na toj ruti se preveze cijelo stanovništvo Republike Hrvatske.
Zračni prijevoznici
Na toj je ruti u promatrani dan letjelo 11 različitih zračnih prijevoznika. Najviše letova je obavio Jeju Air (10), dok ga slijede Asiana, Korean Air i Jin Air s 8 letova. Zanimljivo je kako na toj ruti leti i jedan egzotični prijevoznik: Ethiopian Airlines. On povezuje Addis Abebu s Tokijom uz stajanje u Seulu, a ima pravo prodavati karte na dijelu leta, za relaciju Tokio – Seul.
U idućoj tablici se može vidjeti broj letova po prijevozniku.
Ako se pogleda ponuđeni kapacitet po prijevozniku, tada Jeju Air pada na treće mjesto jer na letovima koristi samo uskotrupne zrakoplove (Boeing 737-800), dok primjerice Asiana koja je na prvome mjestu, koristi Airbus A380 koji daje kapacitet od gotovo 1.000 sjedala na dva leta. Upravo Asiana ima ponuđeno malo više od 2.700 sjedala u oba smjera. Jin Air i Jeju Air oko 1.900 sjedala, a Korean Air 1.800 sjedala.
Udruženja zrakoplovnih prijevoznika
Ako se promatra raspodjela kapaciteta prema udruženjima zrakoplovnih prijevoznika, tada oko 60 % ili oko 6.700 sjedala otpada na zračne prijevoznike koji nisu ni u jednom udruženju zračnih prijevoznika. Najjače udruženje prema kapacitetu je Star Alliance s oko 3.300 sjedala, a od ostalih globalnih udruženja tu je još jedino Sky Team s oko 1.800 sjedala. Zanimljivo je kako na ovoj ruti nema predstavnika iz Oneworld udruženja sa svojim zrakoplovima, već je tu primjerice Japan Airlines koji ima codeshare suradnju sa Korean Airom. Sljedeća udruženja na toj ruti su Value Alliance s oko 1.900 sjedala, što je za 100 više od Sky Teama, i U-FLY Alliance s oko 750 sjedala. Value Alliance i U-FLY Alliance su udruženje prvenstveno niskotarifnih zračnih prijevoznika, nešto tako je u Europi nezamislivo, barem u ovom trenutku, jer se svi drže “svojeg posla”.
Tip zračnog prijevoznika
Na ovoj ruti dominiraju niskotarifni zračni prijevoznici s dvije trećine ponuđenog kapaciteta, a nešto manje od trećine su klasični prijevoznici. Sa svega dva leta se na ovom popisu našao i jedan hibridni prijevoznik (kako se voli nazivati), a to je korejski prijevoznik Air Premia.
Tip zrakoplova na ruti
Zaljubljenicima u zrakoplovstvo koji moraju letjeti na ovoj ruti, doživljaj je kao što je ljubitelju slatkog ućiu prodavaonicu čokolade. Toliko ima izbora zrakoplova, od uskotrupnih do širokotrupnih, u ponudi je čak 11 različitih tipova i inačica zrakoplova. Pa, prema kojem kriteriju tada odabrati let? Možete letjeti i desetak puta i opet ćete moći odabrati neku novu kombinaciju. Zrakoplov koji se može najčešće sresti na toj ruti je Boeing 737-800 kojim se obavilo 22 leta, a idući je Airbus A321ceo s 10 letova. Na trećem mjestu se nalazi Airbus A330-300, četvrti po broju letova je Boeing 787-8, a peti Boeing 777-200. No, na ruti ćete susresti i zrakoplove Boeing 737-900, Boeing 737 MAX, Airbus A321neo.
Po kapacitetima sjedala nema velikih promjena u odnosu na broj letova, tu je dominantan opet Boeing 737-800.
Airbus ili Boeing
Boeingovi zrakoplovi dominiraju po broju letova, te će se u gotovo dvije trećine slučajeva na letu između Narite i Incheona naći Boeingov zrakoplov. Airbusovi zrakoplovi sudjeluju s jednom trećinom letova, dok zrakoplova ostalih proizvođača nema.
Širokotrupni ili uskotrupni
Po broju letova na promatranoj ruti, uskotrupni zrakoplovi lete na dvije trećine svih letova, a širokotrupni na jednoj. No, kod kapaciteta podjela je gotovo identična: pola kapaciteta je s uskotrupnim, a pola sa širokotrupnim zrakoplovima.